Karlovarský projekt je prvním projektem, který Nadace české bijáky začala realizovat a následně rozvíjet. Představuje výběr 12 filmů ze zlatého fondu české kinematografie, které se Nadace zavázala digitálně zrestaurovat. Každý rok tak Nadace shromažďuje finanční příspěvky a zajišťuje digitální restauraci jednoho filmu vybraného z uvedeného seznamu. Slavnostní premiéra nově digitálně zrestaurovaného filmu je následně uvedena v průběhu Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.
Projekt je realizován na základě vzájemné smlouvy a spolupráce s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary a Národním filmovým archivem.
1967 / Československo, Italie / Komedie
Digitálně zrestaurováno
Prvním titulem, jehož digitální obnovu zaplatila Nadace české bijáky, byla komedie Hoří, má panenko od Miloše Formana. Snímek patří mezi to nejlepší z československé nové vlny – je Formanovým třetím celovečerním filmem a současně jeho posledním počinem před emigrací z Československa. Na přípravě námětu a literárního scénáře Miloš Forman spolupracoval s Jaroslavem Papouškem a Ivanem Passerem, za kameru se postavil Miroslav Ondříček, střihačem byl další Fromanův tradiční spolupracovník, Miroslav Hájek. Hoří, má panenko je jakýmsi průzkumem českého maloměšťáctví. Tvůrci se v něm prostřednictv...
Více1968 / Československo / Drama / Komedie
Digitálně zrestaurováno
Rok 2013 je pro Nadaci české bijáky ve znamení renovace legendárních Všech dobrých rodáků. Film se řadí mezi největší tituly československé kinematografie. Je vrcholným dílem Vojtěcha Jasného a zároveň jeho celoživotní zkušeností. Lidskou i filmařskou. Restaurování „Rodáků“ bylo možné díky finanční podpoře Lenky a Martina Romanových. Na natočení příběhu, který vykreslí poválečné směřování života na vesnici, pomýšlel Jasný už v počátcích své kariéry. Důležitou osobou mu v tom byla maminka, která od konce války až do své smrti v roce 1955 sbírala příběhy o „rodácích“ z rodné Kelče. Film se ...
Více1966 / Československo / Komedie / Drama
Digitálně zrestaurováno
Digitální restaurování filmu Ostře sledované vlaky proběhlo v roce 2014 ve spolupráci s profesionály z UPP, Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, Národního filmového archivu a z Asociace českých kameramanů, ale zejména ve spolupráci se samotnými autory, režisérem Jiřím Menzelem a kameramanem Jaromírem Šofrem. Celou digitální restauraci koordinovala a finančně zajišťovala Nadace české bijáky. Slavnostní premiéra proběhla 5. 7. ve 14 hodin ve Velkém sále hotelu Thermal v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Transparentní účet Na stránkác...
Více1965 / Československo / Drama / Podobenství
Digitálně zrestaurováno
Slavnostní premiéra digitálně zrestaurovaného filmu proběhla za osobní účasti režiséra Ivana Passera na 51. MFF Karlovy Vary 2.7.2016 od 14 hodin ve Velkém sále hotelu Thermal. Hořká komedie o setkání dvou dávných spolužáků - hudebníků patří k nejvýraznějším snímkům nové vlny 60. let. a filmovými historiky je řazena mezi desítku nejlepších domácích titulů všech dob. Tento režijní celovečerní debut Ivana Passera z roku 1965 je zároveň jeho jediným snímkem, který vznikl v Česku (respektive Československu), další filmy natočil po emigraci v USA. Intimní osvětlení se dočkalo obrovskéh...
Více1965 / Československo / Drama / Válečný
Digitálně zrestaurováno
Na karlovarském festivalu měl premiéru digitálně restaurovaný snímek režisérského tandemu Ján Kadár a Elmar Klos 1. července 2017. Šlo již o pátou premiéru digitálně restaurovaného filmu z iniciativy karlovarského festivalu a Nadace české bijáky. „Jsme rádi, že ve spolupráci s Nadací české bijáky můžeme ve světové premiéře představit festivalovému publiku již pátý digitálně restaurovaný titul ze zlatého fondu československé kinematografie. Obchod na korze, oceněný Oscarem, doplňuje skutečně mimořádnou kolekci, která díky tomuto partnerství vznikla,“ říká prezident MFF KV Jiří Bartoška....
VíceProjekt Čistíme svět fantazie stojí na myšlence podpory digitálně zrestaurovat tři filmy Karla Zemana vybraných ze zlatého fondu české kinematografie. V rámci tohoto projektu Nadace české bijáky úzce spolupracuje s Muzeem Karla Zemana a Českou televizí. Díky aktivnímu zapojení všech tří stran, které se na projektu podílí, se projekt dále rozvíjí a získává řadu přesahů, například v oblasti vzdělávání či propagace české filmové tvorby v zahraničí.
"Je úžasné, že dnešní technologie umožňují zrestaurovat a uchovat jakoukoliv formu uměleckých děl světa, které tím opět zazáří a přinesou lidstvu estetický a umělecký zážitek, jako jejich originály před mnoha lety. Nesmírně proto fandím projektu Čistíme svět fantazie, protože slavné filmy mého otce mezi světová umělecká díla patří."
"Vynález zkázy, Baron Prášil a Cesta do Pravěku jsou výtvarná, barevně stylizovaná díla, je to originální fantazie umělce. Nebude proto lehké tyto filmy restaurovat a upravit v digitální podobě tak, aby byly identické s originálním dílem Karla Zemana. Když se to však podaří, bude to úžasný počin v zachování a zprostředkování umění pro další generace, jako když se objeví starý vzácný obraz, který je odborníky restaurován a pak vystaven ve světových muzeích."
"Filmy mého otce Karla Zemana představují originalitu a fantazii českého umělce a patří mezi světová umělecká díla. Je důležité, aby se jeho tvorba jednou úplně neztratila. Fandím proto projektu "Čistíme svět fantazie"!
Ludmila Zemanová
1955 / Československo / 93 min
Digitálně zrestaurováno
Jeden z nejlepších dětských dobrodružných filmů světové kinematografie. O jeho popularitě svědčí i uvedení v americké distribuci (s rozšířeným prologem a epilogem), jež následovalo po fenomenálním úspěchu Vynálezu zkázy.
Populárně naučné dílo vypráví o čtveřici školáků, kteří se na obyčejné lodičce vypraví do dávné historie. Exkurze do tajuplné minulosti naší planety připomíná přehlednou učebnici s řadou užitečných poznatků, prezentovaných jako zábavná klukovská hra. Díky tomuto zlidovělému evergreenu se s prehistorií lidstva seznámilo už několik generací dětí i dospělých. Nápadité rukodělné triky – použité v tomto jedinečném dobrodružství – patří k abecedě tvorby filmových iluzí.
Putování čtveřice chlapců inspiruje nález zkamenělého trilobita a touha malého Jirky spatřit naživo exponáty, které ho okouzlily v muzeu. Vypravěč Petr, vedoucí výpravy Jenda, fotograf Toník a nejmladší Jirka se rozhodnou proplout na lodičce jeskyní, u níž Jirka starodávnou fosílii objevil. Vydají se tak na cestu do pravěku, během níž uvidí mnohem víc než jen vytouženého mamuta…
Podnikaví kluci putují proti toku času a krajina kolem nich se postupně proměňuje. Vzrušující setkání s pravěkou faunou a flórou si pečlivě zaznamenávají do deníku. Ocitají se v různých údobích a prostředích. Navštíví pračlověčí jeskyni s nástěnnými malbami a v jedné z klíčových epizod se stanou svědky souboje druhohorních veleještěrů. Přes džungli přesliček a plavuní nakonec doplují až k moři v prvohorách. Najdou tam živého trilobita, jehož novodobý pozůstatek byl motivem jejich výpravy.
1958 / Československo / 78 min
Digitálně zrestaurováno
Nejúspěšnější československý film historie, který v roce 1958 obletěl doslova celý svět. Během jeho uvedení v New Yorku se promítal současně v 96 kinech. Toto fantaskní dobrodružství získalo řadu prestižních ocenění, včetně Velké ceny na EXPO 58 v Bruselu.
Jde o první Zemanův film na motivy prózy Julese Verna, v němž si autor vyzkoušel nový výtvarný styl, který poté dál rozvíjel. Originální kulisy, jedinečné masky, novátorská hudba Zdeňka Lišky – to vše se podílí na unikátní podobě tohoto napínavého příběhu s protiválečným podtextem. Černobílé vyprávění vychází z rytin Édouarda Rioua a Léona Benetta – prvních ilustrátorů Verneových románů.
Příběh inženýra Šimona Harta – průběžně zaznamenávaný v jeho deníku – se odehrává v době, kdy lidstvo poháněla víra v nezadržitelný pokrok. Nové vynálezy vznikaly jako houby po dešti a zločince lákaly k jejich zneužití…
Inženýr Hart je spolu se svým učitelem, profesorem Rochem unesen zlotřilým hrabětem Artigasem. Údajný mecenáš profesorova výzkumu je ve skutečnosti cynický šéf tlupy pirátů, kteří potápějí civilní koráby a vykrádají jejich náklady. Důvěřivý Roch si dlouho neuvědomuje, že Artigas chce jeho výbušninu zneužít k ovládnutí světa. Inženýr Hart – izolovaný od stařičkého vědátora v provizorní chatrči – se plány padouchů snaží překazit a pokouší se informovat svět o jejich skutečných záměrech. Mezitím se sbližuje s mladou kráskou Janou, jež byla zachráněna při jednom z pirátských útoků. Poslat zprávu z doupěte padouchů na ostrůvku Back Cup, jež budí dojem doutnající sopky, však není snadné. A zaútočit na všehoschopné nepřátele, disponující smrtonosnou ponorkou Nautilus s ostrou špicí, je ještě obtížnější…
1961 / Československo / 83 min
Digitálně zrestaurováno
V jedinečném zpracování světoznámé knihy Gottfrieda Augusta Bürgera se Zeman inspiroval rytinami z jejího původního vydání pocházejícími od jednoho z nejvýznamnějších ilustrátorů 19. století Gustava Dorého. Černobíle natočené obrazy režisér oživil výrazným barevným tónováním a různorodé barvy použil jako znaky proměňujících se nálad i překvapivých dějových zvratů. Toto fantaskní dobrodružství – zpestřené unikátními triky i vtipnými gagy – získalo mnoho zahraničních cen, mimo jiné z festivalů v Cannes či v Locarnu.
Americký režisér Terry Gilliam – člen legendární skupiny Monty Python – prozradil, že Zemanův film byl prvotní inspirací jeho vlastní verze slavného příběhu. V Zemanově hravém podobenství se vyprávění samolibého barona Prášila prolíná s romantickým příběhem novodobého fantasty Toníka, jenž se stává baronovým sokem v lásce. Titulní roli ztvárnil Miloš Kopecký, astronauta Toníka zosobnil Rudolf Jelínek, rozmarnou princeznu Bianku si zahrála někdejší hvězda Jana Brejchová. Řada dalších hereckých legend (například Jan Werich či Rudolf Hrušínský) se ve filmu objevila v epizodních rolích.
Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi.
Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav…
Biance však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník a nakonec společně dopotují tam, kde příběh začal – na bledý měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům.
Jeden z nejnovějších projektů Nadace české bijáky, na kterém se podílí s režisérem Tomášem Vorlem. Cílem projektu je digitálně zrestaurovat film Kamenný most a umožnit tak opětovné promítání na velkých filmových plátnech dnešních kin. Nadace české bijáky se na obnově filmu podílí částkou 150 000 Kč.
1996 / Česko / 92 min
Digitálně zrestaurováno
Režie: Tomáš Vorel
Scénář: Tomáš Vorel, Jaroslav Dušek
Kamera: Marek Jícha
Hudba: Vladimír Franz
Hrají: Tomáš Hanák, Romana Sittová, Milena Dvorská, Bořík Procházka, Tomáš Vorel, Hana
Tallerová, Jan Slovák, Jana Synková, David Vávra a další
V pořadí třetí celovečerní film Tomáše Vorla, který byl nominován na Českého lva za ženský
herecký výkon v roce 1997 a byl promítán na festivalech v Karlových Varech (1997), Mannheimu
v Německu (1997), v Terstu v Itálii (1998) a v městu Palm Springs v USA (1998).
Hořká komedie, která se odehrává v samém srdci Prahy v okolí Karlova mostu. Hlavní postavou filmu je Tomáš, slibný režisér, který se ocitá v tvůrčí krizi. Je nespokojen se stereotypním a nudným rodinným životem s Martinou, soužití s rodiči je nesnesitelné, všude kolem něho panuje prvoplánový duch komerce, na kterém se nehodlá podílet. Ve své beznaději utíká pryč z domova od všedních problémů života a útěchu, alespoň na krátko, nalézá v náručí „bublinářky“ pouliční umělkyně. Zasteskne se mu ale po synovi a vrací se zpět k Martině, kde ale potkává jejího nového partnera, Roberta, kterého vyhodí z bytu a zůstává se svým synem a vypráví mu o tajemném mostním skřetu. Znovu se Martina s Tomášem dávají dohromady a znovu se rozchází. Posléze Tomáš píše scénář, je to příběh o umělcích z Karlova mostu, o cestě k úspěchu, o konfliktu umění a kýče. Obchází s ním filmové producenty a sponzory, narazí při tom znovu na Roberta, který mu nabídne spolupráci. Po delších neshodách mezi Robertem a Tomášem o podobě scénáře je film natočen a dočká se kýženého úspěchu. Tomáš je nicméně stále nespokojen a v napjaté situaci při oslavě dokončení filmu na rozzářeném parníku plném vlivných lidí žádá Martinu, aby se k němu vrátila, ta ale odmítá. Dostává se do sporu s Robertem a vše vyvrcholí skokem do Vltavy s Martinou v náručí.
2000 / Česko / 107 min
Digitálně zrestaurováno
Režie: Tomáš Vorel
Scénář: Tomáš Vorel
Kamera: Marek Jícha
Hudba: Michal Vích
Hrají: Tomáš Hanák, Barbora Nimcová, Ljuba Skořepová, Boleslav Polívka, Eva Holubová, Michal
Vorel, Leoš Suchařípa, Radomil Uhlíř, Milan Šteindler, Petr Čtvrtníček
Celovečerní film Tomáše Vorla z roku 2000.
Rozvedený programátor Honza, který pracuje na databázi pro centrální registr obyvatel, tráví většinu svého času u počítačů. A tak když si u šéfa vymůže volný víkend, který chce trávit v přírodě se svým synem Honzíkem a psem Bingem, nezapomene automaticky přibalit nepostradatelný mobil, notebook a digitální kameru. Během víkendu ale postupně propadá kouzlu přírody a éterické Markéty, kterou poznává při česání jablek v jedné vesničce. Z víkendového výletu se stane několikatýdenní pobyt a Honza se rozhodne v podhorské vísce, kde prožívá se synem nejhezčí chvíle svého života, zůstat. Ještě před začátkem zimy však za Honzou přijíždí šéf s kolegou a firemním psychologem. Zákony byznysu zapracují a náš hrdina se musí vrátit ke své práci, do „civilizace“, k hektickému životu ve velkoměstě.
Prosím, použijte níže uvedené údaje pro zaslání Vašeho finančního daru na "".
Číslo účtu:
Platbu můžete provést buď bankovním převodem na Vámi vybraný transparentní účet Nadace české bijáky nebo pomocí složenky. Pro případné potvrzení o daru je nutné uvést jméno a příjmení příkazce (dárce). Zaslaná darovaná částka by měla být připsána na Vámi vybraný transparentní účet nejpozději do 5 pracovních dnů. Poté Vám rádi vystavíme Darovací smlouvu.
Chci zaslat darovací smlouvuPro zaslání darovací smlouvy zadejte prosím své iniciály. Po odeslání formuláře obdržíte email s informacemi o zaslání finančního daru, darovací smlouvou a variabilní symbol, kterým spojíme Vaši platbu s darovací smlouvou.
Originál darovací smlouvy obdržíte poštou po spárování Vašeho daru s údaji níže.